M&M – korespondenční seminář a časopis MFF UK

Soustředění

Dvakrát do roka pořádáme týdenní soustředění plné odborného programu i nejrůznější zábavy. Na co se můžeš těšit?

Konfery

Konfery jsou malé projekty, při nichž si v průběhu soustředění zkusíš, jak vypadá vědecká práce v praxi. Nabídka bývá rozmanitá. v minulých letech jsme se zabývali například zkoumáním a testováním různých tepelných štítů, analyzovali jsme provoz na zabezpečené Wi-Fi, zkusili postavit Stirlingův motor, zkoumali geometrii origami a mnoho dalšího.

Na začátku si vybereš, které téma je ti blízké. Během týdne se mu pak věnuješ v malé skupince pod vedením některého organizátora. Své výsledky na konci soustředění prezentujete ostatním na malé vědecké konferenci. Za nejlepší příspěvek můžete vyhrát nějakou drobnou cenu. Pokud navíc své výsledky po soustředění sepíšete do článku, který budeme moci otisknout, můžete získat body podobně jako za příspěvky k tématům.

Přednášky

Téměř každý den se ve dvou blocích přednášek dozvíš něco nového. V každém bloku probíhají tři přednášky zároveň a vybrat si obvykle můžeš mezi matematikou, fyzikou a informatikou, ale někdy se objeví i biologie či něco úplně jiného. Některé přednášky jsou lehčí, jiné těžší, obecně je ale jejich úroveň vhodná právě pro zvídavé středoškoláky.

Přednášíme i na požádání – stačí, když si vybereš téma, které tě zajímá, a oslovíš toho správného organizátora.

Hry

Máme pro tebe připravenou celou řadu her – denních i nočních, uvnitř i venku, strategických i akčních, a někdy tohle všechno dohromady. Zkusíš si činnosti, ke kterým se běžně nedostaneš. Střelba z luku, lezení po skalách, slackline či celonoční šifrovačka? Není problém! Účast je samozřejmě dobrovolná.

Legenda

Soustřední bývá rámováno příběhem, v jehož duchu se pak nese neodborný (a občas i odborný) program. Už jsme přistáli na jiné planetě, navštívili Tajuplný ostrov, vyšetřovali zločin a zestárli a odešli do důchodu. Co nás čeká příště?

Kamarádi

Poznáš nové lidi, které baví přemýšlet a matematika pro ně není sprosté slovo. Pokud budeš někdy v budoucnu studovat na Matfyzu, pravděpodobně zde na své kamarády z M&M narazíš mezi spolužáky či vyučujícími. Především se ale sejde parta lidí, kteří se rádi baví a se kterými si užiješ mnoho legrace během her, na výletě, při hraní na kytaru či jen tak. Těšíme se, až tě v našem kolektivu uvítáme!

Absence ve škole

Než pojedeš na soustředění, pošleme ti oficiální omluvenku od MFF UK. Jelikož je soustředění plné odborného programu, většina škol naše řešitele bez problému uvolňuje. Některé školy dokonce účast na soustředění nezapočítávají do absence. Vždy je ale dobré se informovat, jak účast na podobných akcích řeší tvoje škola, a případně se osobně domluvit s ředitelem či ředitelkou.

Kapacita soustředění

Chceme zachovat přátelskou a komorní atmosféru soustředění, proto zveme na soustředění zhruba dvacet nejúspěšnějších řešitelů korespondenčního semináře. Několik dalších řešitelů zveme jako náhradníky pro případ, že by někteří pozvaní nemohli. Pokud tě na soustředění nepozveme, nezoufej a zkus v příštím půlroce poslat více řešení. Dostat se mezi nejlepších dvacet řešitelů je s trochou píle hračka.

M&M organizují převážně studenti MFF UK. Realizace projektu byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Jednotou českých matematiků a fyziků. S obsahem webu M&M je možné nakládat dle licence Creative Commons Attribution 3.0.